От Кокардата до Академичните Палми
- Детайли
- Главна категория: Учебни години
- Категория: 2009-2010
- Публикувана на 06 Януари 2014
- Написана от ФОТОКЛУБ - а
- Посещения: 4652
Ако се питате каква е връзката -
връзката е едно име и два проекта.
Но трябва да прочетете статията докрай за да стигнете до палмите.
Името е Arthus-Bertrand - единият Arthus-Bertrand е любимец на Фотоклуба, а другият на г-жа Тотева. Двата проекта са на тема "Нашата Гимназия" .
Първият Проект е на "учениците" от випуск 1963, а вторият проект "Виртуален музей" е стара идея на Фотоклуба, на която й дойде времето.
Ето подробностите:
"Виртуален Музей"
Скоро ще честваме 55 години от създаването на "нашата" гимназия. Много ли е малко ли е не знам. Едни викат 45 години стигат, други казват всичко тече всичко се променя,.....
НО все някъде остават някакви следи - материални или емоционални. Материалните можем да ги сложим в "музей" , а емоционалните да ги прехвърлим на белия лист, и за да ги видят всички, най лесно става през интернет - демек ВИРТУАЛНО.
Май разкрихме мистерията с тези печати в книгата - 4училище се влива в първа, а първа се събира в една сграда с 4-та и естествено с една библиотека, която накрая пак беше разделена когато си заминаха. Ето подробностите:
ЧЕТВЪРТО СРЕДНО ПОЛИТЕХНИЧЕСКО УЧИЛИЩЕ “ЖЕЧКА
КАРАМФИЛОВА” - ВАРНА
Ф. 677, 44 а. е., 1955 - 1965 г.
Създадено е през 1955 г. Съществува до 1965 г., когато, съгласно Заповед № 19 на
МНП от 16 септ. 1965 г., се влива в Първа езикова гимназия “Христо Кабакчиев” -
Варна.
Фотоклуба съхранява не само снимки от живота ни в гимназията, но и някои документи, дарени ни от бивши ученици. Надяваме се да увеличим нашата "колекция" да я подредим и да съумеем да ви я представим на страниците на нашия сайт за празника през 2013 г.
Ето и проекта на випуск 1963
книга за създаването на френската гимназия "Фредерик Жолио-Кюри” във Варна
Работна група от представители на първите бивши ученици на френската гимназия “Фредерик Жолио-Кюри” във Варна започна работа по подготовката на книга за създаването на нашето училище. Книгата ще обхваща периода от първите пет учебни години от съществуването и : от есента на 1958 г. до пролетта на 1963г. Горещо се надяваме съучениците от випуските, пребивавали в училището и пансиона през този период да ни изпратят спомени, документи и снимки, съхранени от тях досега в паметта им, в албумите, старите скринове и по таваните. Това е историята на началото на нашия съзнателен живот, това е историята на началото на утвърждаване на гимназията ни и си заслужава да бъде изтупана от праха на годините и съхранена за бъдещите поколения. Има какво да разкажем. Пък и не е нормално децата да не познават достатъчно родителите си, както не е нормално и днешните ученици да не познават историята на училището си. Всяко дърво без корени рано ли късно изсъхва. Това не бива да се допуска! И в бъдеще тези, които се интересуват, ще могат да се информират на страниците на този сайт за хода на подготовката на книгата и за помощта, която се надяваме да получим от тях.
Предлагаме на вниманието на заинтересованите няколко текста, виж приложенията по-долу, които ще ги ориентират накъде да насочат усилията си при събирането на така нужната ни информация и документи.
Материалите изпращайте на имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. и на адрес: Станислав Станчев, ж.к. Гевгелийски, бл.12, ет 11, ап 52, София 1309
Координатор на работната група:
Станислав Станчев- завършил през далечната 1963 година.
една добавка от 19 март 2016, за наградените с високи държавни отличия от Франция наши съученици: Веселина Попова, която е удостоена с Националния орден на Франция за заслуги, е родена в с. Въбел, община Никопол.(нашата съуеничка, ни оказва значително съдействие в подготовката на книгата за гимназията ни). Станислав Станчев
Приложение 1
На вниманието на съучениците,
които ще ни предоставят спомени, документална друга информация
Напишете трите си имена /плюс актуална фамилия, ако има промяна/, пощенски адрес / имейл/, телефони, година на завършване, паралелка в подготвителен клас
- Желателно е спомените да бъдат напечатани или принтирани. Можете да ни ги пратите по пощата, с електронната поща на интернет или на дискета /диск/.
- Текстовете по трите основни раздела да са поотделно, като за всеки конкретен текст да се отбелязва за коя точка се отнася.
- Опитайте се да разкажете за конкретни случки, които според вас са интересни или значими, независимо дали са комични или “сериозни”.
- Ако смятате, че не можете да изложите художествено разказа си за събитията, не се притеснявайте – съобщете както можете фактите и случките, които са ви известни или сте били лични свидетели, това ще ни бъде много полезно.
- По правило вашите текстове ще бъдат използвани като първостепенен източник за написане на текста на книгата. Ще ни позволите, ако ваши съждения ни харесат, да ги използваме дословно. Отделни спомени е възможно да публикуваме като приложения, след съгласуване с авторите им.
- Не пропускайте да напишете името си на материалите , които изпращате и да посочите вашите координати и начини за връзка. Може да се наложат уточнения .
Събираме документални материали като:
Ученически бележник, дневник на класа, учебната програма, лични дневници на ученици, дневник на дежурния възпитател, диплома, учебници по френски ез. / първите – които бяха циклостилни, а също от следващите години, лични бележки между ученици, писма до родителите, развити теми, есета и др. по литература, стихове и други литературни произведения и публикации посветени на гимназията, дружески шаржове в стихотворна форма , монограм на гимназията, лента за баретата на момичетата, покани за абитуриентски балове, СНИМКИ и всичко друго за което се сетите и разполагате сред старите вещи и книги в дома си, свързано с гимназията.
Снимките е желателно да отразяват всички страни от живота ни в гимназията и пансиона. Имайте предвид и : общи снимки на класовете , особено през първата и последната година, снимки от селскостопанските бригади, фестивалите, снимки на знаменосците през тези пет години, с учители и възпитатели, от спортни състезания, практика в заводите на Варна, в клас, в кабинетите, на двора , край морето; снимка на конската каруца, с която снабдяваха с провизии стола ни, снимки на файтони-таксита от тогавашния варненски пейзаж и преди всичко снимки, които могат да илюстрират лица и ситуации, разказани от вас в спомените ви. Ще бъдат полезни и албуми на абитуриентите, ако сте си правили такива. Надписвайте всички снимки с подходящ текст и непременно кои са лицата върху тях , а ако е възможно през коя година са правени. Ще ни улесните, ако пояснителният ви текст е интересен. Ако снимката позволява, вложете и чувство за хумор.Отбелязвайте чии са снимките, за да можем да ги върнем. Благодарим предварително.
От името на работната група : Станислав Станчев
Приложение 2
Въпросник
Тема: Учебен процес и овладяване на френски език
1. Какво си спомняш за първия учебен ден във Варна. А за последния.
2. По какви учебници учеше твоят випуск; каква беше учебната материална база.
3. Имената на кои преподаватели си спомняш от подготвителен до 11 клас/ включително чужденците/.
4. Какво можеш да кажеш за всеки един, или за някои от тях – както за тяхната личност, така и за начина по които ни обучаваха.
5. Знаеш ли координатите /начин за установяване на връзка/ с тези, които са все още живи. Ако не ги знаеш, посъветвай ни как да ги намерим.
6. Какво можеш да разкажеш за изучаването на френския език, за практикуването на езика, за червените и сините точки, писани от дежурните за говоренето на френски и български език; за вечерите на френския език.
7. Какъв опит от Ловеч беше пренесен във Варна.
8. Пансионът помагаше или не за овладяването на езика.
9. По колко души бяха паралелките в твоя випуск.
10. По колко учебни часа имахте на ден и на седмица.
11. Какво ти е мнението за въведеното и в нашата гимназия политехническо обучение.
12. Производствените практики и бригадите в помощ на селското стопанство; в кои предприятия и в кои села е работил твоят випуск. Спомняш ли си подробности за тази трудова дейност и резултатите от нея.
13. Какви кръжоци и извънкласни занимания свързани с учебния процес имаше; ти участвал ли си в някой от тях.
14. Твоят випуск беше ли прегрупиран на мъжки и женски класове, кога стана това и как посрещнахте това преустройство.
15. Спомняш ли си за отличия дадени на представители на гимназията ни за участия в олимпиади и други градски, окръжни и национални състезания.
16. Разполагаш ли с данни за успеваемостта в учебния процес в сравнение с другите училища – езикови и обикновени във Варна и в страната.
17. Мнението ти за ролята на комсомолската организация в училището ни.
18. Спомняш ли си какви административни наказания са налагани на теб или твои съученици и за какво. Смяташ ли, че е имало и несправедливи такива.
19. Можеш ли да кажеш нещо за ролята и дейността на родителския актив за подпомагане на учебния процес и живота ни в пансиона. Родителите на кои варненци участваха в този орган.
20. Всякакви други въпроси свързани с учението, които сме пропуснали.
21. Какво знаеш за “голямата конспирация” за подпомагане на явилите се на поправителен изпит по математика за матурата през есента на 1963 година.
22. Опиши любопитни, комични, и всякакви други интересни случки свързани с преподаватели и ученици и с гореизброените въпроси.
23. Какви документални материали можеш да ни предоставиш, /вкл.и интересни снимки/ по темата.
24. Как е ставал подборът за записване в гимназията.
25. Нещо за външния вид и характера на учители и възпитатели.
26. Как се е отразил престоят ти в пансиона и гимназията върху живота ти след това / по възможност примери и случки илюстриращи разказа ти/.
27. Подробности за учебната програма / в кой клас какви предмети изучавахме/.
28. По възможност уточнявай през коя година са ставали събитията за които пишеш.
Приложение 3
Въпросник
Тема: Пансион
1. Какъв беше правилникът за пребиваване в пансиона и тежеше ли ти , или не.
2. Имаше ли самоуправление и в какво се изразяваше то.
3. Какви бяха битовите условия в началото и при завършването на твоя випуск.
4. Участвал ли си в пренасянето на строителния материал през 1958 година есента от двора на училището до последния етаж за преграждане на огромните спални помещения; какво си спомняш за този епизод.
5. Бягал ли си от пансиона извън времето и дните определени за излизане в града и как ставаше това.
6. Какво беше пренесено от ловешката практика /добро и лошо/ .
7. Назови имената на възпитателите, които си спомняш. Разкажи с какво си ги запомнил и всичко, каквото знаеш за тях / включително и чужденците/.
8. Посочи възпитателите, за които знаеш, че са живи и ни предостави начина за връзка с тях, ако ти е известен
9. Имал ли си прякор и какъв беше той. Съобщи прякорите на съученици, на учители и възпитатели, които си спомняш. Ако ти е известно, поясни за всеки прякор по какъв повод е възникнал.
10. Участвал ли си в “набезите” / “ограбването”/ на кухнята през нощта . Известни ли са ти любопитни ситуации с наши съученици, които са го правили
11. Имаше ли приятел /приятелка/ сред съучениците си; Можеш ли да разкажеш нещо за приятелските двойки, за които си спомняш; кои от тях по-късно създадоха семейства.
12. Какво беше отношението на учителския и възпитателския състав към наличието на такива “интимни” двойки.
13. Примери за трайно приятелство и другарски взаимоотношения само между момчета и само между момичета.
14. Взаимоотношенията между “подготвата” и големите. “Съдбата” на колетите с хранителни продукти, които получавахме от родителите си.
15. Писал ли си до родителите си да дойдат да си те вземат в началото на обучението ти /например в подготвителен клас/
16. Спомняш ли си за музиката, с която ни будеха сутрин по радиоуредбата и физзарядката в двора на училището.
17. Морето в нашия живот; “моржовете”, на които се възхищаваха момичетата.
18. Всякакви други аспекти на живота в пансиона, които сме пропуснали дотук.
19. Разкажи интересни случки станали с теб или твои съученици.
20. Какви документални материали по горните въпроси можеш да ни предоставиш вкл. Снимки.
Приложение 4
Въпросник
Тема: Културен живот отдих и спорт
1. Честване на празника на гимназията - 19 март.
2. Фестивалите – място за самодейност и утвърждаване на таланти.
3. Драмсъставите – поставени пиеси; участници.
4. Хорът, концерти извън гимназията.
5. Ролята на варненския театър и операта за разширяване на културните ни интереси .
6. Учителите, които не жалеха времето си, за да запалят у нас интерес към изкуството. Какво можеш да разкажеш за тях.
7. Вокално-инструменталния състав “ Веселите момчета”.
8. Кинокабината и прожекциите на филми; радиоуредбата.
9. Спомняш ли си за други форми на самодейност, на ученическо творчество и забавления.
10. Занимавал ли си се със спорт извън часовете по физическо възпитание. За кои свои съученици си спомняш, че са имали високи спортни постижения и са завоювали първи места на състезания от различни равнища.
11. Парашутистките от гимназията – на които завиждахме и гледахме със страхопочитание.
12. Защо едно училище като френската гимназия обираше често първите места при спортните състезания.
13. Какво сме пропуснали да отбележим в този въпросник.
14. Разкажи интересни случки.
15. Предложи ни документални материали и снимки .
ВЕЧЕ стигнахте до края на статията.
Ето ги и палмите на г-жа Тотева. изработват се в
Здравейте,
Майка ми е от випуск 1963 г.
телефон 0888 467098
Камен Трифонов